آیا شما مستعد کرونای شدید هستید؟

دانشمندان ثابت کرده اند که ژنتیک، عامل اصلی تفاوت در واکنش افراد به کرونا است.

کرونا پدیده ای عجیب و غیر منتظره بود. این بیماری تاکنون بیش از ۶۰ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده است، بیش از یک و نیم میلیون نفر را به کام مرگ کشانده و زندگی همه ما را تغییر داده است. مدتی پیش اخبار کارآزمایی بالینی و موفقیت چند واکسن، همه ما را به پایان این دوره سخت امیدوار کرد.

بیشتر مطالعه کنید:
آیا بعد از ابتلا به ویروس کرونا در برابر آن ایمن می شوید؟

اما چند نکته را در مورد واکسن کرونا باید در نظر بگیریم:

  1. واکسن های شرکت های معتبر، هنوز در فاز ۳ آزمایشات هستند و برای گرفتن تایید، مدتی زمان لازم است
  2. بعد از گرفتن تاییدیه، این واکسن ها وارد فاز فروش محدود می شوند و مدتی باید در مقیاس بسیار کوچک واکسن توزیع کنند
  3. تولید واکسن در مقیاس جهانی مدتی طول می کشد
  4. حداقل ۶۰% از افراد یک کشور باید واکسینه شوند تا پخش سریع ویروس کرونا متوقف شود
  5. بعضی از کشورهای پیشرفته میلیون ها دوز واکسن را پیش خرید کرده اند، اما در مورد ایران نمی دانیم به علت تحریم ها و شرایط مالی کشور چه زمانی تهیه واکسن امکان پذیر است

به طور کلی، سازمان بهداشت جهانی پیش بینی می کند که حداقل تا نیمه سال ۲۰۲۱ یعنی ۷ ماه آینده واکسن به طور گسترده توزیع نخواهد شد. متاسفانه این مدت برای کشور ما ممکن است بیشتر هم باشد.

بنابراین در طی این مدت که با کرونا دست به گریبان هستیم، مواظبت و مراقبت از خود و عزیزانمان ضروری است

بنابراین در بیمارستان ها و دانشگاه های بزرگ در ایتالیا، اسپانیا، انگلیس، آمریکا و .. مطالعات گسترده ای برای یافتن عوامل ژنتیکی که منجر به سندرم حاد تنفسی می شوند، انجام گرفت.
مطالعه روی هزاران بیمار مبتلا به کرونای شدید و مقایسه آن ها با افرادی که کرونا را خفیف یا بدون علامت گرفته بودند، نتایج بسیار جالب توجهی داشت:

تفاوت های ژنتیکی افراد در محل های خاصی از کروموزوم ها، باعث می شود بعضی افراد بسیار بیشتر در معرض خطر کرونای شدید باشند. این افراد باید بسیار بیشتر روی پیشگیری تمرکز کنند چون در صورت ابتلا خطرات شدیدی برایشان وجود دارد.

تفاوت در ژن های مرتبط با سیستم ایمنی به خصوص اینترفرون ها از جمله ویژگی های ژنتیکی است که می تواند فرد را مستعد کرونای شدید نماید.

نتایج این مطالعات در معتبرترین مجلات علمی به چاپ رسیده اند و یک ثمره بسیار مهم برای انسان داشته اند:

شناسایی افراد آسیب پذیر در برابر کرونا و انجام اقدامات حفاظتی لازم برای آن ها

جدیدترین سرویس مای ژن، انجام آزمایش ژنتیک برای بررسی خطر کرونای شدید است. انجام این آزمایش به همه افراد حتی جوانان توصیه می شود و در راه محافظت در برابر کرونا مانند چراغ راه خواهد بود.

بررسی ریسک کرونا شدید

 ۶۰۰,۰۰۰
تومان
 ۶۵۰,۰۰۰ تومان