آیا ژنتیک شما برای ازدواج یا رابطه‌­ی عاشقانه‌­ی بلندمدت ساخته شده‌است؟

مدت مطالعه: ۴ دقیقه!

چقدر ایده‌­ی ازدواج برای‌ شما جذاب و خوشایند است؟ آیا در رابطه‌­ی بلندمدت احساس امنیت و آرامش می‌­کنید یا دچار اضطراب می‌­شوید و ترجیح می‌­دهید همیشه دنبال بهترین گزینه باشید؟

تمایل ما به پایبند ماندن به یک فرد مشخص وابسته به این است که در طول زندگی­مان چگونه صمیمیت و رابطه‌­ی عاشقانه را شناخته‌­ایم.  این چیزی است که بیشتر مواقع می‌شنویم. به زبان دیگر این که شما به مجرد ماندن تمایل داشته باشید، ترجیح بدهید ازدواج کنید یا نه، بخواهید که در صحنه بمانید و ارتباط با افراد مختلف را تجربه کنید وابسته به تجربیات و آموخته­‌هایی است که در زندگی‌­تان داشته‌­اید ( مثلا تجربیات  کودکی یا روابط عاشقانه‌­ی قبلی و …). اما این همه­‌ی داستان نیست. جدیدترین مطالعات علمی نشان می‌دهند که ژنتیک هم نقش بسیار مهمی در این زمینه دارد.. دیده شده که بعضی ژن­‌ها باعث می‌­شوند افراد در روابط بلندمدت و تک همسری بیشتر خوشحال باشند.

می‌­پرسید چه ژن­هایی؟ اکسی­توسین!


اکسی­توسین که معمولا به هورمون عشق و اعتماد معروف است به صورت طبیعی در بدن ما تولید می ­شود و در ایجاد پیوندهای اجتماعی نقش دارد. گیرنده ­ی اکسی­توسین در سطح سلول مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است. در میان انسان­ های مختلف سه نوع گیرنده ­ی مختلف برای این هورمون وجود دارد.

پژوهشی که روی ۱۷۵ زوج انجام شده است، نشان داده است که سطح رضایت و خوشحالی در میان زوج ­هایی که یک نوع خاص از این گیرنده را دارند بالاتر است. دانشمندان می گویند کسانی که این نوع گیرنده را دارند سطح اضطراب پایین­تری دارند و میزان وابستگی ­های اضطرابی در آن­ها کمتر است و به همین خاطر رضایت آن­ها در زندگی مشترک بیشتر است. یکی دیگر از عواملی که باعث خوشحالی و رضایت در رابطه ­ی بلند مدت می ­شود، از خودگذشتگی است. این را از بزرگ­ترهای فامیل زیاد شنیده ­ایم ولی آیا از خود گذشتگی هم ریشه­ ی ژنتیکی دارد؟ دیده شده که ژن اکسی­توسین به این ویژگی هم مرتبط است و روی میزان از خودگذشتگی افراد تاثیر می ­گذارد.  

همه ­ی این شواهد نشان می­ دهد که بعضی از ما از نظر ژنتیکی برای وارد شدن به یک رابطه ­ی بلند مدت و ماندن در آن پتانسیل بیشتری داریم. هرچند که باید در نظر داشته باشیم که ژنتیک ما تنها درصد کوچکی از رضایت ما را در رابطه ­ی عاشقانه پیش ­بینی می ­کند و فاکتورهای زیادی هستند که روی آن تاثیر می ­گذارند. بنابراین، متاسفانه یا خوشبختانه نمی­ توانیم تمام نارضایتی ­هایمان را گردن ژنتیک بیندازیم!

ولی جای نگرانی نیست. ما انسان­ ها کورتکس بزرگی در مغزمان داریم که به ما کمک می ­کند باهوش و خلاق باشیم و بتوانیم راه خودمان را در مسیر زندگی عاشقانه پیدا کنیم.

 

منبع خبر

عکس مراجعان مای ژن

مشاوره رایگان

مشاوره و راهنمایی جهت انتخاب پکیج مناسب شما