ژنتیک و سرطان سینه

تست ژنتیکی سرطان سینه

اشتراک گذاری این مطلب:

 

آیا سرطان سینه ارثی است؟

در این مطلب می‌توانید ریسک ابتلا به سرطان سینه را برای خود محاسبه کنید!

 

در جواب این سوال، باید بگوییم بله این سرطان می‌تواند ارثی باشد ولی وراثت تنها عامل ایجاد کننده‌ی آن نیست.

 

به طور کل سرطان زمانی اتفاق می افتد که به واسطه ی برخی تغییرات در ماده ی وراثتی یا همان DNA، اجازه رشد و تقسیم غیرقابل کنترل برای تشکیل تومور به سلول داده می‌شود. در بیشتر موارد این تغییرات ژنتیکی در طول زندگی فرد ایجاد می شود و فقط در سلول های خاصی مثلا در پستان به وجود می آیند و ارثی نیستند. در موارد معدودی تغییرات در سلول های جنسی اتفاق می افتد یا وجود دارد که قابل انتقال به نسل بعد هستند و از والدین به فرزندان به ارث می رسند. پس در جواب این سوال که آیا سرطان سینه ارثی است باید بگوییم بله این سرطان می تواند ارثی باشد ولی وراثت تنها عامل ایجاد کننده ی آن نیست. به علاوه سرطان پستان تنها مختص زنان نیست و مردان هم می توانند به آن مبتلا شوند هرچند احتمال ابتلای آقایان به سرطان پستان بسیار پایین تر است.

 

تحقیقات نشان داده است كه برخی عوامل می توانند احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش كاهش دهند. این عوامل “عوامل خطر” نامیده می شوند. وراثت یکی از این عوامل است این را باید به خاطر داشت که علاوه بر تاثیر تغییرات ژن ها، عوامل محیطی و سبک زندگی، جنسیت و سن از جمله عوامل خطر برای ابتلا به سرطان پستان هستند.

 

تست ژنتیکی سرطان سینه مای ژن

 

سرطان ارثی پستان در ارتباط مستقیم با برخی ژن های خاص است. دو ژن اصلی ایجاد کننده ی سرطان BRCA1 و BRCA2 نام دارند که مسئول بیش از 80 درصد سرطان های ارثی هستند. این ژن ها علاوه بر تاثیر بسیار بالا بر خطر ابتلا به سرطان پستان و سرطان تخمدان، خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده، پروستات و نوعی سرطان پوست به نام ملانوم نیز در ارتباط است. پس می‌توان گفت در صورتی که سابقه ی خانوادگی هر یک از سرطان های ذکر شده را دارید باید به احتمال ارثی بودن این سرطان توجه کنید.

 

چطور بفهمید که سابقهی خانوادگی سرطان دارید و احتمال بروز سرطان ارثی در شما وجود دارد یا خیر؟

برای جواب به این سوال بهتر است با متخصصین ژنتیک ما صحبت کنید یا مطلب “5 نشانه ارثی بودن سرطان” را مطالعه نمایید. در اینجا چند مورد از مهمترین علائم نشان دهنده ی سرطان ارثی آورده شده است. ابتلای یکی از افراد خانواده به سرطان پستان در سنین جوانی می تواند از جمله عواملی باشد که احتمال ارثی بودن سرطان را تقویت می کند، به علاوه ابتلای بیش از یک نفر از اقوام به سرطان پستان، تخمدان یا رحم نیز می تواند نشان دهنده ی وجود سابقه ی خانوادگی باشد، سابقه ی بروز سرطان در هر دو پستان و بروز سرطان پستان در یک از مردان خانواده هم علامت مهمی است. این را بدانید که حدود 5٪ تا 10٪ سرطان های پستان ارثی است و ناشی از ژن های غیرطبیعی است که از والدین به کودک منتقل می شود. انجام آزمایش ژنتیک نیز راهکار قابل اطمینانی جهت اطمینان از وجود ژن های تغییر یافته مرتبط با سرطان پستان است.

 

 

باید توجه داشته باشید که اکثر ژن های دخیل در این بیماری الگوی وراثت غالب دارند، به این معنی که حتی یک نسخه از ژن تغییر یافته از سمت پدر یا مادر کافی است تا ریسک بروز بیماری در فرزندان بالا برود. در ادامه ی توضیح بالا توجه به این مساله ضروری است که همه افرادی که جهش در ژن های مرتبط با سرطان را به ارث می برند در نهایت به سرطان مبتلا نخواهند شد بلکه این امر باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان می شود.

در نهایت اگر احتمال سرطان ارثی پستان در شما بالاست، نگران نباشید باید به خاطر داشته باشید که حتی با وجود افزایش احتمال بروز سرطان در افراد با سابقه ی خانوادگی، در صورتی که سبک زندگی خود را بهبود دهید، ورزش کنید، غذای مناسب مصرف کنید و به طور مداوم با انجام غربالگری از سلامت بدن خود مطلع باشید، می توانید تا حد قابل توجهی ریسک ابتلا به سرطان را کاهش دهید.

 

مشاوره رایگان

  • برای مشاوره کامل و اطلاع از هزینه‌ها و شرایط، اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم.
  • هم‌چنین می‌توانید در ساعات اداری با شماره تلفن 02188920257 تماس حاصل فرمایید.

]

اگر هنوز سوالی دارید به راحتی آن را با ما درمیان بگذارید.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه بیشتر