بالاخره قهوه و چای مفیدند یا مضر؟ به ژن‌هایتان بستگی دارد

اشتراک گذاری این مطلب:

[et_pb_section bb_built=”1″ _builder_version=”3.0.84″ custom_padding=”0px|0px|54px|0px”][et_pb_row _builder_version=”3.0.47″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.21.1″ z_index_tablet=”500″]

کافئین سوخت جهان شده است. چای و قهوه هر روز صبح میلیون ها نفر را از رختخواب بیرون می کشند و آنها را تا شب همراهی می کنند. کافئین به ما انرژی می دهد، سرحال می آورد وحتی برخی تحقیقات می گویند ممکن است برای قلب شما خوب باشد. تصور زندگی بدون آن دشوار خواهد بود.
اما برای برخی افراد ، كافئین می تواند باعث خستگی، تپش قلب و اضطراب شود. مطالعات نشان می دهد که کافئین در برخی افراد می تواند منجر به بیماری های قلبی شود و برای همه توصیه نمی شود.

این یک سوال همیشگی شما از مای ژن بوده که بالاخره چقدر چای یا قهوه می توانم بنوشم؟ آیا قهوه و چای برای من مفید است یا مضر؟

[/et_pb_text][et_pb_image src=”https://mygene.ir/wp-content/uploads/2020/04/223436-P19FD4-788.jpg” _builder_version=”3.21.1″ z_index_tablet=”500″ /][et_pb_text _builder_version=”3.21.1″ z_index_tablet=”500″]

چرا پاسخ بدن افراد به کافئین متفاوت است؟ ژنتیک شما جواب این سوال است.

[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.21.1″ z_index_tablet=”500″]

ژن ها میزان حساسیت فرد به کافئی و تاثیرات آن بر بدن هر فرد را تعیین می کنند. افرادی که کافئین را سریع متابولیزه می کنند نسبت به افرادی که طولانی تر این کار را انجام می دهند، حساسیت  به کافئین کمتری دارند.  این مساله  باتوجه به ژن CYP1A2 تعیین می شود که آنزیمی را که کافئین را تجزیه می کند، کد گذاری می کند.

 تقریباً 45 ٪ از افراد حساسیت کمی به کافئین دارند. و به راحتی می توانند آن را متابولیزه کنند. زیرا دو نسخه از ژن ژن  CYP1A2  سریع  رابه ارث برده اند. اما حدود 65% از افراد ایرانی، حساسیت زیاد یا خیلی زیادی به کافئین دارند.

[/et_pb_text][et_pb_image src=”https://mygene.ir/wp-content/uploads/2020/04/5854.jpg” _builder_version=”3.21.1″ z_index_tablet=”500″ /][et_pb_text _builder_version=”3.21.1″ z_index_tablet=”500″]

آیا لازم است چای یا قهوه کمتری بخورم؟

برای جواب به این سوال، تست ژنتیک می تواند مفید باشد. به خصوص اگر شرایط دیگری مانند مشکلات قلبی، فشارخون، اضطراب یا پوکی استخوان دارید که می تواند این حساسیت را خطرناک تر کند. به یاد داشته باشید که حساسیت کافئین تحت تأثیر ژنتیک است. با تجزیه و تحلیل ژنتیک توسط متخصصین و مشاوره با پزشک می توان فهمید که آیا کاهش قهوه برای شما لازم است یا خیر.

[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.21.1″ z_index_tablet=”500″]

تاثیر کافئین بر قلب

این مساله بسیار مهم است. زیرا مطالعات معتبر نشان داده که کافئین می تواند با افزایش خطر حملات قلبی مرتبط باشد. نویسندگان این مطالعه معتقدند که دلیل این امر آن است که در افرادی که حساسیت بالا به آن دارند کافئین زمان بیشتری دارد تا به عنوان یک محرک حمله قلبی عمل کند.
قهوه در واقع می تواند قلب افرادی حساسیت کمی به کافئین دارند را محافظت کند. آنها در برابر اثرات ناخواسته کافئین آسیب پذیر نیستند زیرا سریعتر آن را تجزیه می کنند ، اما آنتی اکسیدان ها ، پلی فنول ها و سایر ترکیبات مفید موجود در قهوه باعث سلامتی آن ها می شوند.

[/et_pb_text][et_pb_image src=”https://mygene.ir/wp-content/uploads/2020/04/3238596.jpg” _builder_version=”3.21.1″ z_index_tablet=”500″ /][et_pb_text _builder_version=”3.21.1″ z_index_tablet=”500″]

دقیق تر با حساسیت های خودتان آشنا شوید:

بنابراین تنها آزمایش ژنتیک است که می تواند به شما کمک کند بدانید بالاخره چه میزان چای و قهوه برای شما مجاز یا مفید است؟ آیا نیاز به کاهش مقدار کافئین خود و جایگزینی آن با دمنوش ها دارید یا برعکس، چند لیوان قهوه و چای به سلامت و شادابی تان کمک می کند؟

آزمایش های ژنتیک تغذیه و سلامتی مای ژن می تواند به شما کمک کند درک درستی از عملکرد درونی بدن خود پیدا کنید.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row custom_padding=”8px|0px|43px|0px” _builder_version=”3.0.84″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”][et_pb_column type=”1_4″][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_text _builder_version=”3.21.1″ animation_style=”slide” animation_direction=”bottom” animation_duration=”500ms” animation_intensity_slide=”10%” background_layout=”light”]

همین امروز تست خودت رو سفارش بده!

[/et_pb_text][et_pb_button button_url=”https://www.mygene.ir/m/shop/” button_text=”فروشگاه” button_alignment=”center” _builder_version=”3.21.1″ button_text_size__hover_enabled=”off” button_text_size__hover=”null” button_one_text_size__hover_enabled=”off” button_one_text_size__hover=”null” button_two_text_size__hover_enabled=”off” button_two_text_size__hover=”null” button_text_color__hover_enabled=”off” button_text_color__hover=”null” button_one_text_color__hover_enabled=”off” button_one_text_color__hover=”null” button_two_text_color__hover_enabled=”off” button_two_text_color__hover=”null” button_border_width__hover_enabled=”off” button_border_width__hover=”null” button_one_border_width__hover_enabled=”off” button_one_border_width__hover=”null” button_two_border_width__hover_enabled=”off” button_two_border_width__hover=”null” button_border_color__hover_enabled=”off” button_border_color__hover=”null” button_one_border_color__hover_enabled=”off” button_one_border_color__hover=”null” button_two_border_color__hover_enabled=”off” button_two_border_color__hover=”null” button_border_radius__hover_enabled=”off” button_border_radius__hover=”null” button_one_border_radius__hover_enabled=”off” button_one_border_radius__hover=”null” button_two_border_radius__hover_enabled=”off” button_two_border_radius__hover=”null” button_letter_spacing__hover_enabled=”off” button_letter_spacing__hover=”null” button_one_letter_spacing__hover_enabled=”off” button_one_letter_spacing__hover=”null” button_two_letter_spacing__hover_enabled=”off” button_two_letter_spacing__hover=”null” button_bg_color__hover_enabled=”off” button_bg_color__hover=”null” button_one_bg_color__hover_enabled=”off” button_one_bg_color__hover=”null” button_two_bg_color__hover_enabled=”off” button_two_bg_color__hover=”null” /][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_4″][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه بیشتر