بررسی اثر کالری یکسان میوه و شکر بر تناسب اندام

مدت مطالعه: ۴ دقیقه

آیا می‌دانستید که مقدار کالری یک موز تقریبا معادل کالری ۵ قاشق چای‌خوری شکر است؟ اما…

اگر عادت به شمارش کالری های مصرفی‌تان دارید، حتما دیده‌اید که یک موز متوسط حدود ۱۰۵ کالری و ۲۳ گرم قند دارد. ۵ قاشق چایخوری سرخالی شکر هم حدودا ۹۶ کالری و ۲۴ گرم قند دارد. پس احتمالا پیش خودتان فکر می کنید که به راحتی می‌توانید هر روز چای شیرین یا یک خوراکی مثل نوشابه که ۲۰ گرم قند دارد بخورید و وزن هم کم کنید! آیا واقعا همین طور است؟

جواب این سوال چیزی نیست که فکر می کنید. بیایید چند نکته مهم را بررسی کنیم:

در میوه چه چیزهایی هست؟

یک موز متوسط حدود ۲٫۶ گرم فیبر و ۱۲ گرم قند ساده و ۸٫۴ گرم کربوهیدرات پیچیده دارد. هم‌چنین دارای پروتئین، چربی، ویتامین و مولکول های دیگر نیز هست. وقتی موز می‌خوریم، بدن ما انرژی صرف می کند و مدت زمان تقریبا زیادی طول می کشد تا بتواند آن را به قندهای ساده تبدیل کند تا قابل جذب از طریق روده باشد.

در حالی که شکر فقط از سوکروز تشکیل شده‌است. شکر به سرعت در روده تبدیل به قند ساده می‌شود و قند خون را به سرعت بالا میبرد. بعد از چند دقیقه قند خون به شدت افت می کند و ما نه تنها احساس سیری نمی کنیم که احساس گرسنگی و ولع بیشتری هم خواهیم داشت.

موز یا شکر l مای ژن

چه چیزهای دیگری باید بدانم؟

میوه به دلیل فیبر، ویتامین و مواد مغذی بالا باعث بهبود سلامت روده‌ها می شود. یعنی موجب می شود باکتری های بد در روده رشد نکنند و برعکس باکتری های مفید بیشتر شوند. در نتیجه ما بیشتر احساس شادابی، پر انرژی و سالم تر بودن خواهیم داشت. این در حالی است که مصرف شکر، رشد باکتری های مضر در روده را زیاد کرده و باعث التهاب در بدن، چاقی، دیابت و افسردگی می شود.

پس همه می توانند هرچقدر خواستند موز بخورند؟

نه! با اینکه میوه بسیار مفید است، پاسخ بدن هرکدام از ما به آن متفاوت است. یک نفر که حساسیت به کربوهیدرات کمی دارد می تواند هر روز موز بخورد، در حالی که کسی که حساسیت بالایی به کربوهیدرات ها دارد شاید ۲ بار در هفته موز برایش مناسب باشد و بقیه واحدهای میوه را باید از میوه های کم قند تر مثل هلو استفاده کند.

شمردن کالری ها نه تنها کمکی به سلامتی نمی کند، بلکه می‌تواند باعث انتخاب های نامناسب و در نتیجه از دست دادن عضله، پوکی استخوان، کم انرژی شدن و در نهایت بیماری شود.

برای اینکه بدانید واقعاً چقدر میوه -و یا هر ماده غذایی دیگر- برایتان مناسب است می توانید آزمایش تغذیه و سلامتی مای ژن را انجام دهید تا به جای رژیم های زودگذر، براساس ژنتیک منحصر به فردتان، یک سبک غذایی اختصاصی داشته باشید.

 

تست ژنتیکی تغذیه، سلامتی و تناسب اندام مای ژن

تحولی در تغذیه و ورزش

پس از سفارش و دریافت بسته، نمونه بزاق خود را در منزل جمع‌آوری می‌کنید

نمونه را به آزمایشگاه می‌فرستید تا انواع آزمایشات ژنتیکی و آنالیزها روی آن انجام شود

نتایج را در ۲ دفترچه پرینت شده، همراه چند فایل برنامه‌غذایی دریافت می‌کنید