5 حقیقت علمی درباره DNA موجود در بزاق دهان برای تست ژنتیک

دی ان ای بزاق دهان

اشتراک گذاری این مطلب:

فهرست مطالب

آیا بزاق برای انجام آزمایش ژنتیک دقت لازم را دارد؟

مدت مطالعه: ۳ دقیقه!

این مطلب در راستای سوالات زیاد شما مای ژنی های عزیز و توسط متخصصین بایوتکنولوژی پزشکی دانشگاه تهران نوشته شده است.

بزاق در دسترس‌ترین مایع در بدن است، جمع‌آوری آن هیچ خطر و دردی ندارد و به همین دلیل برای نمونه گیری در انواع آزمایشات ژنتیکی مورد استقبال قرار گرفته است. در این مطلب ویژگی‌های بسیار مهم DNA استخراج شده از بزاق را باهم بررسی می‌کنیم.

بزاق در دسترس‌ترین مایع در بدن است، جمع‌آوری آن هیچ خطر و دردی ندارد و به همین دلیل برای نمونه گیری در انواع آزمایشات ژنتیکی مورد استقبال قرار گرفته است. در تست ژنتیک مای‌ژن (بدون نیاز به مراجعه حضوری) هم یکی از نمونه‌های پرکاربرد، نمونه بزاق است. اما واقعاً بزاق چقدر برای انجام آزمایش ژنتیک دقت دارد؟

  • DNA موجود در بزاق از دو نوع سلول می‌آید!

یکی سلول‌هایی که در بزاق وجود دارند و دی ان ای از آن‌ها استخراج می‌شود، سلول‌های اپی‌تلیال دیواره دهان هستند که اتصال سستی دارند و به راحتی از سطح داخل دهان کنده شده و وارد بزاق می‌شوند. اما بیش از 70% دی ان ای بزاق ناشی از گلبول‌های سفید یا همان سلول‌های ایمنی است!

  • بزاق مقدار بسیار زیادی DNA دارد!

مقدار دی ان ای که از بزاق به دست می‌آید، بسیار زیاد است. از طرفی این DNA خرد نشده و سالم استخراج می‌شود.

  • آیا بوسه از طریق DNA منتقل می‌شود؟

در هنگام بوسه، نه تنها باکتری‌ها و مخاط، بلکه بخشی از کد ژنتیکی خود را نیز منتقل می‌کنید، هر چند که این تماس چندان طولانی نباشد. طبق مطالعات، DNA حدود یک ساعت در دهان طرف مقابل باقی می‌ماند. بزاق، مایع اصلی که در بوسیدن دخیل است، می تواند حاوی مقادیر کمی از سلول ها، از جمله سلول های پوستی، سلول های خونی و سلول های لایه پوششی دهان باشد. انتقال DNA از طریق بوسیدن در مواردی که تبادل بزاق صورت می گیرد ، مانند بوسیدن عمیق یا طولانی مدت، احتمال بیشتری دارد.

  • آیا انتقال DNA از طریق بوسه مشکلی ایجاد می‌کند؟

در شرایط عادی، انتقال DNA از طریق بوسیدن احتمالاً پیامد قابل توجهی نخواهد داشت، چون به تدریج طی یک ساعت کاملا تجزیه شده و از بین می‌رود. در بیشتر موارد، انتقال DNA از طریق بوسیدن هیچ تبعات معناداری ندارد مگر اینکه شرایط خاصی وجود داشته باشد، مانند یک تحقیقات کیفری که هر ردی از DNA بررسی می شود، برای مثال در موارد تجاوز.

  • بزاق جایگزین خوبی برای خون است!

برای اکثر آزمایشات ژنتیکی، از جمله آزمایش تعیین هویت، تغذیه و بسیاری از بیماری‌ها، بزاق به خوبی جایگزین خون می‌شود. امروزه آزمایشگاه‌های مجهز ایران مانند آزمایشگاه دکتر زینلی از پکیج جمع‌آوری بزاق مای ژن استفاده می‌کنند.

  • ماده ژنتیکی جمع‌آوری شده از بزاق بسیار پایدار است!

وقتی محلول پایدار کننده به بزاق اضافه شود، میکروب‌ها غیرفعال می‌شوند و DNA تثبیت می‌شود. در نتیجه تا ماه‌ها بعد می‌توان از آن بزاق، ماده ژنتیکی استخراج کرد.

  • در بزاق DNA غیرانسانی هم وجود دارد!

میکروب‌های زیادی در دهان انسان زندگی می‌کنند، به همین خاطر حدود 12% دی ان ای جدا شده از بزاق مربوط به این باکتری هاست که البته تداخلی با آزمایشات ندارد. اما اگر مبتلا به گلودرد، بیماری کرونا و .. باشید، مقدار این میکروب ها خیلی زیاد می‌شود و آزمایش را با مشکل مواجه می‌کند. پس تا بهبود کامل برای نمونه‌گیری آزمایش مای ژن صبر کنید.

 

 

مای ژن اضافه وزن BMI

مای ژن تست ژنتیکی بزاق دقت

اگر هنوز سوالی دارید به راحتی آن را با ما درمیان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه بیشتر

کالری شماری درست یا غلط
تغذیه

کالری شماری بکنیم یا نکنیم؟

فهرست مطالب در دنیای امروز، شمارش کالری به عنوان یکی از محبوب‌ترین روش‌های کاهش وزن شناخته می‌شود. با این حال، این روش به همان اندازه