آیا بزاق برای انجام آزمایش ژنتیک دقت لازم را دارد؟

مدت مطالعه: ۳ دقیقه!

بزاق در دسترس‌ترین مایع در بدن است، جمع‌آوری آن هیچ خطر و دردی ندارد و به همین دلیل برای نمونه گیری در انواع آزمایشات ژنتیکی مورد استقبال قرار گرفته است. در این مطلب ویژگی‌های بسیار مهم DNA استخراج شده از بزاق را باهم بررسی می‌کنیم.

بزاق در دسترس‌ترین مایع در بدن است، جمع‌آوری آن هیچ خطر و دردی ندارد و به همین دلیل برای نمونه گیری در انواع آزمایشات ژنتیکی مورد استقبال قرار گرفته است. در تست ژنتیک مای‌ژن (بدون نیاز به مراجعه حضوری) هم یکی از نمونه‌های پرکاربرد، نمونه بزاق است. اما واقعاً بزاق چقدر برای انجام آزمایش ژنتیک دقت دارد؟

  • DNA موجود در بزاق از دو نوع سلول می‌آید!

یکی سلول‌هایی که در بزاق وجود دارند و دی ان ای از آن‌ها استخراج می‌شود، سلول‌های اپی‌تلیال دیواره دهان هستند که اتصال سستی دارند و به راحتی از سطح داخل دهان کنده شده و وارد بزاق می‌شوند. اما بیش از ۷۰% دی ان ای بزاق ناشی از گلبول‌های سفید یا همان سلول‌های ایمنی است!

  • بزاق مقدار بسیار زیادی DNA دارد!

مقدار دی ان ای که از بزاق به دست می‌آید، بسیار زیاد است. از طرفی این DNA خرد نشده و سالم استخراج می‌شود.

بزاق تست ژنتیک دقت دلوین مای ژن نظر مراجعان ۲

  • بزاق جایگزین خوبی برای خون است!

برای اکثر آزمایشات ژنتیکی، از جمله آزمایش تعیین هویت، تغذیه و بسیاری از بیماری‌ها، بزاق به خوبی جایگزین خون می‌شود. امروزه آزمایشگاه‌های مجهز ایران مانند آزمایشگاه دکتر زینلی از پکیج جمع‌آوری بزاق مای ژن استفاده می‌کنند.

  • ماده ژنتیکی جمع‌آوری شده از بزاق بسیار پایدار است!

وقتی محلول پایدار کننده به بزاق اضافه شود، میکروب‌ها غیرفعال می‌شوند و DNA تثبیت می‌شود. در نتیجه تا ماه‌ها بعد می‌توان از آن بزاق، ماده ژنتیکی استخراج کرد.

  • در بزاق DNA غیرانسانی هم وجود دارد!

میکروب‌های زیادی در دهان انسان زندگی می‌کنند، به همین خاطر حدود ۱۲% دی ان ای جدا شده از بزاق مربوط به این باکتری هاست که البته تداخلی با آزمایشات ندارد. اما اگر مبتلا به گلودرد، بیماری کرونا و .. باشید، مقدار این میکروب ها خیلی زیاد می‌شود و آزمایش را با مشکل مواجه می‌کند. پس تا بهبود کامل برای نمونه‌گیری آزمایش مای ژن صبر کنید.

                                            مای ژن اضافه وزن BMI                  روزانه چه مقدار کالری می سوزانم محاسبه آنلاین کالری

 

مای ژن تست ژنتیکی بزاق دقت

مشاوره رایگان

مشاوره و راهنمایی جهت انتخاب پکیج مناسب شما