چرا آنتی اکسیدان ها برای بدن ما ضروری هستند؟

اشتراک گذاری این مطلب:

همه ما کلمه “آنتی اکسیدان” را شنیده ایم. اما معنای واقعی آن چیست؟

این ماده در مقابله با رادیکال های آزاد که باعث آسیب به سلول می شوند، خط مقدم دفاع هستند. آنها اثرات این رادیکال های آزاد را که بدن شما تولید می کند، خنثی می کنند و باعث کاهش آسیب اکسیداتیو شده که به بیماری های دژنراتیو مرتبط است. بدون شک می توان گفت که آن ها نقش مهمی ایفا می کنند.

آنها با روند پیری و انحطاط سلولهای بدن ما مبارزه می کنند. همه چیزهایی که می تواند سطح انرژی ما را کاهش دهد و ما احساس پیری کنیم. بیشتر این انتی اکسیدان ها شامل ویتامین A، C و E، بتا کاروتن و لیکوپن اند که در میوه ها مانند انواع توت ها، سبزیجات و سایر غذاهای سالم مانند آجیل یافت می شود. اما وقتی تمرین می کنید، آنتی اکسیدان ها مهم هستند؟ مهم است که بدانیم که بدن نیز انتی اکسیدان های خود را در پاسخ به استرس اکسیداتیو و ایجاد رادیکال های آزاد تولید می کند. در صورت عدم کنترل، استرس اکسیداتیو می تواند در سطح سلولی آسیب برساند. آنتی اکسیدان ها کمک می کنند تا آسیب های ناشی از آن را پاک کنند و این همان چیزی است که ما آن را آزمایش می کنیم.


چگونه بدن شما آنتی اکسیدان های طبیعی را برای کمک به بهبودی تولید می کند؟

مطالعات اخیر بینش های جالبی در مورد نقش این ماده در بدن یک ورزشکار ارائه کرده اند. در طول تمرین آنتی اکسیدان ها به بهبود عملکرد ورزشکار در طول تمرین ارتباطی ندارند، زیرا بدن می تواند سطح مشخصی از استرس اکسیداتیو را در کوتاه مدت تحمل کند. اما پس از ورزش بسیار مهم اند. لازم به ذکر است که بدن دارای دفاع طبیعی است، و ژن های شما حاوی اطلاعات مفید در مورد این که چگونه این کار می‌کند هستند. اگر ورزش کنید و مقداری مکمل های آنتی اکسیدانی را بلافاصله مصرف کنید، در واقع بازده تمرینات خود را کاهش داده اید. این به خاطر این واقعیت است که استرس اکسیداتیو یکی از محرک هایی است که سازگاری با تمرین شدید را بوجود می‌آورد.

بنابراین، سرکوب این استرس می تواند منجر به کاهش محرک و کاهش سازگاری شود. با توجه به این، توصیه نمی شود که پس از تمرین، انتی اکسیدان ها خیلی زود مصرف شوند.

آنتی اکسیدان‌ها در طی بازیابی

یکی دیگر از جنبه های جالب این است که نقش آنتی اکسیدان‌ها در طول دوره های بهبودی چیست. با توجه به آنچه قبلا گفته شد، آنتی اکسیدان ها با کاهش درد عضلانی ارتباط دارند و همچنین می‌توانند باعث کاهش استرس اکسیداتیو در بدن شوند. این، به نوبه خود، آنتی اکسیدان ها را مفید می کند، زمانی که می خواهید سریع تر بهبود پیدا کنید و درد عضلانی را کاهش دهید.

انتی اکسیدان ها در رژیم غذایی شما می تواند به عنوان یک راه حل عمل کنند و استرس اکسیداتیو را کاهش دهند. آنتی اکسیدان ها می توانند نقش مهمی در تمرینات و زندگی روزمره ایفا کنند، اما باید با توجه به اهداف خود به درستی آنها را مورد استفاده قرار دهید.

5 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه بیشتر