آیا بعد از ابتلا به ویروس کرونا در برابر آن ایمن می شوید؟

اشتراک گذاری این مطلب:

 

ویروس جدید کرونا هر روز خبرهای تازه ای برای ما دارد. خبرهایی از چین و کره به گوش می رسد که برخی افراد بعد از بهبود یافتن از بیماری کرونا، دوباره به آن مبتلا شده و تست شان مثبت شده است.

حقیقت این است که اطلاعات دانشمندان در مورد ویروس Covid-19 هنوز کم بوده و به مطالعات طولانی مدت برای پاسخ دقیق به این سوتال نیاز است. اما چند نکته وجود دارد که با هم مرور می کنیم:

 

  • حدود 7 الی 10 روز بعد از ابتلا به ویروس کرونا، بدن آنتی بادی (پادتن) علیه این ویروس تولید می کند.
  • آنتی بادی ها بسته به نوع عامل بیماری، بین چند ماه تا چند سال در خون دیده می شوند و بدن را از ابتلای مجدد به آن بیماری مصون می کنند.

هم خانواده های کرونا

  • در مورد ویروس های هم خانواده ی کرونا ویروس مانند سارس و مرس، مشاهده شده است که آنتی بادی ها بین یک سال تا 3 سال در خون فرد دیده شده و ایمنی ایجاد کرده اند.

 

  • پاسخ بدن افراد به بیماری کرونا متفاوت بوده و ممکن است به دلیل تفاوت های سیستم ایمنی، ایمن شدن در برابر ویروس کرونا بین افراد مختلف متفاوت باشد.
  • در مورد گزارش های رسیده از چین و کره، مثبت شدن مجدد تست ها احتمالاً به دلیل این است که مقادیر کمی ویروس بعد از بهبود نسبی در بدن برخی افراد باقی می ماند و با وجود اینکه علائم شدید ایجاد نمی کند، مدتی طول می کشد تا کاملاً از بدن حذف شود. ممکن است منفی شدن نتیجه تست و سپس دوباره مثب شدن آن به دلیل خطای نمونه گیری و آزمایش هم باشد.

 

  • در هر صورت هنوز نمی توان به این سوال پاسخ دقیقی داد. باید پس از بهبود یافتن از کرونا تا 14 روز باز هم قرنطینه در خانه را رعایت کنید و بعد از آن نیز مراقبت های بهداشتی لازم را انجام دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه بیشتر