چرا استرس باعث سفیدی مو می­‌شود؟

مدت مطالعه: ۵ دقیقه!

علت سفیدی مو در اثر استرس سوالی بود که همیشه ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده بود. حالا به نظر می‌­رسد که دانشمندان دلیل آن را کشف کرده‌­اند و راهی برای متوقف کردن آن نیز پیدا کرده‌­اند، البته راهی به جز رنگ کردن مو!

در آزمایشی که بر روی موش­‌ها انجام شد، سلول‌­های بنیادی که مسئول کنترل رنگ پوست و مو بودند بعد از وارد شدن استرس شدید، آسیب دیدند. در یکی از موش­‌ها دیده شد که در طی چند هفته موهای سیاه آن کاملا سفید شدند. محققان ایالات متحده و برزیل گفته‌اند که این مسیر ارزش این را دارد که بیشتر روی آن تحقیق و مطالعه کنند و از این طریق بتوانند دارویی بسازند که از سفید شدن مو در اثر پیری جلوگیری کنند.
مردان و زنان از اواسط دهه­‌ی جهارم زندگی ممکن است شاهد سفید شدن موهایشان باشند و زمان آن تا حد زیادی به این بستگی دارد که پدر و مادرشان در چه زمانی موهایشان سفید شده است.

هرچند سفید شدن مو عمدتا به فرایند طبیعی پیر شدن و ژن‌­ها بستگی دارد اما استرس هم می­‌تواند در آن نقش داشته باشد. دانشمندان تا حالا چندان مطمئن نبودند که چطور استرس می‌­تواند روی موهای سر ما اثر بگذارد. حالا محققان این مطالعه که در مجله‌­ی نیچر چاپ شده‌است، معتقدند که این اتفاق به سلول­‌های بنیادی ملانوسیت که مسئول تولید ملانین و ایجاد رنگ پوست و مو هستند، مرتبط است.

آزمایشاتی که روی موش‌­ها انجام دادند، نشان داد که این فرضیه درست است. یکی از محققان این پروژه از دانشگاه هاروارد، پروفسور یاچی هسو در این باره گفته است: “ما الان مطمئن هستیم که استرس مسئول این تغییر در پوست و مو است و می‌­دانیم که مکانیزم آن چطور عمل می­‌کند.

                                            مای ژن اضافه وزن BMI                  روزانه چه مقدار کالری می سوزانم محاسبه آنلاین کالری

 

آسیب وارد شده دائمی است!

درد در موش­‌ها باعث آزاد شدن آدرنالین و کورتیزول می‌­شود. در نتیجه قلبشان تندتر می­زند و فشار خونشان بالا می‌­رود که این روی سیستم عصبی آن­ها تاثیر می‌­گذارد و باعث ایجاد استرس شدید می‌­شود. این فرایند سپس باعث کاهش سریع سلول‌­های بنیادی مسئول تولید ملانین در فولیکول مو می‌­شود.

پروفسور هسو گفته است:

“من انتظار داشتم که استرس برای بدن مضر باشد اما این تاثیر آسیب‌­زای استرس که به تازگی کشف شد از تصورات من بسیار فراتر بود. بعد از فقط چند روز تمام سلول‌­های بنیادی تولیدکننده‌­ی رنگ­دانه از دست رفته بودند. زمانی که این سلول‍‌­ها از دست بروند دیگر رنگ­دانه تولید نمی‌­شود و آسیب آن دائمی خواهد بود.”

در طی آزمایش دیگری پژوهشگران دریافتند که می‌­توانند این تغییرات را با دادن داروی کاهنده‌­ی فشار خون به موش­‌ها مهار کنند. از مقایسه­‌ی ژن موش­‌هایی که استرس را تجربه کردند با ژن موش‌­های دیگر، آن­ها توانستند پروتئینی که مسئول آسیب دیدن سلول‌­های بنیادی در اثر استرس است را شناسایی کنند. زمانی که این پروتئین – cyclin-dependent kinase (CDK) – سرکوب می­‌شود، رنگ موی موش­‌ها تغییر نمی‌­کند. این نتایج راه جدیدی را به روی دانشمندان باز می‌­کند و می‌­تواند به آن­ها کمک کند با هدف قرار دادن CDK به وسیله‌­ی دارو، سفید شدن مو را به تاخیر بیندازند.

بیشتر مطالعه کنید:

آیا استرس می‌تواند وزن ما را تغییر دهد؟

 

“این یافته­‌ها درمانی برای سفیدی مو نیست و کشف ما که در موش‌­ها انجام شد تازه اول یک مسیر طولانی برای پیدا کردن راه حل درمانی برای انسان­‌ها است. علاوه بر این، این مطالعه به ما نشان داد که چطور استرس می‌­تواند بخش­‌های زیادی از بدن را تحت‌­تاثیر خود قرار دهد.”

خوشبختانه شما با استفاده از تست شخصیت و روانشناسی مای ژن، نحوه پاسخ‌دهی بدن‌تان به استرس را کشف کنید و با مدیریت صحیح استرس، از سفید شدن موها جلوگیری کنید.

مشاوره رایگان

مشاوره و راهنمایی جهت انتخاب پکیج مناسب شما