4 موضوعی که همه زنان باید در مورد سرطان سینه بدانند

 

سرطان پستان که در ایران با عنوان سرطان سینه مطرح است، شایع‌تر از آن‌چیزی است که فکر می‌کنید. یک نفر از هر هشت زن در طول زندگی خود به سرطان پستان مبتلا می شود. بر اساس این آمار سرطان پستان پس از سرطان پوست به عنوان دومین سرطان شایع در بین زنان به حساب می‌آید.

خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان با افزایش سن بیشتر می شود.

 

هرچند عموم زنان در سنین 40 تا 60 سالگی متوجه این سرطان می شوند، در تعدادی افراد زیر 40 سال نیز سرطان مشاهده می‌شود. تشخیص سرطان سینه در زنان کم سن سخت تر است و احتمالا این سرطان ‌ها به دلیل وجود جهش هایی در ژن‌های فرد بوده و اکثرا هر دو سینه را هم درگیر می‌کند.
میزان مرگ ناشی از سرطان سینه در طول سال‌ها از سال ۱۹۹۰ تا به امروز به کمک تشخیص سریع کاهش یافته است و امروزه گزینه‌های درمانی بهتری نیز وجود دارد. در این مقاله به بررسی مواردی می‌پردازیم که زنان باید در مورد سرطان سینه بدانند:

 

1. میزان خطر سرطان را برای خود بررسی کنید

آگاهی بهترین راه برای پیشگیری است. ازجمله عوامل خطر اثبات شده ای که می توانید با تغییر سبک زندگی آن ها را از بین ببرید، باید به اضافه وزن، مصرف الکل و سیگار، کم تحرکی، کمبود ویتامین D و رژیم غذایی ناسالم اشاره کنیم. برای این تغییر مهم در زندگی، آزمایش تغذیه و سلامتی و همچنین آزمایش جامع تغذیه و تناسب اندام مای ژن می تواند راهنمای مسیر شما باشد. همچنین بارداری و شیردهی در سنین کمتر از 30 سال، خطر سرطان سینه را کاهش می دهد.

 

وجود سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پستان می تواند یک عامل خطر باشد، در این صورت با انجام تست ژنتیک در آزمایشگاه ژنتیک دکتر زینلی (مای ژن) می توانید این مساله را با جدیدترین تکنولوژی ها بررسی کنید.

 

2. بدن خود را به طور منظم وارسی کنید

 

سرطان پستان یکی از علل اصلی مرگ در زنان می‌باشد. به همین دلیل یک بیماری جدی بوده و لازم است به طور منظم بدن خود را چک و بررسی کنید. این بررسی را خودتان می‌توانید انجام دهید، اما از پزشک خود نیز در این مورد مشاوره بگیرید. اصلی‌ترین موضوع، بررسی منظم سینه‌ها می‌باشد. در این صورت اگر تغییر در آن‌ها مشاهده کردید، سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.

 

3. پیگیر باشید

 

اگر در سینه‌های خود تغییری را احساس کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید. اگر خانواده‌ی شما باور دارد که شما برای ابتلا به سرطان پستان هنوز جوان هستید، به هیچ وجه از بررسی علل احتمالی غافل نشوید. تا به امروز مواردی از ابتلا به سرطان پستان برای زنان جوان در سن 15 سالگی نیز گزارش شده است. اگر به کوچکترین تغییری در سینه‌های خود مشکوک شدید، وقت را تلف نکنید. تشخیص سریع سرطان پستان، درمان آن‌ را ساده تر می‌کند و موجب افزایش احتمال بهبودی می‌شود.. پس از تشخیص سرطان پستان ، پزشک خود را با دقت انتخاب کنید. همچنین سعی کنید با روش‌های درمانی جدید در دسترس آشنا شوید.

 

4. در مصرف دارو‌های پیشگیری از بارداری دقت کنید

روش‌های هورمونی متعددی برای کنترل بارداری وجود دارد، مانند قرص ها و آمپول ها.  مطالعات نشان داده‌ است که برخی از این روش‌ها در افزایش ریسک ابتلا به سرطان پستان تاثیرگذار هستند. استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری که فقط حاوی پروژسترون هستند به مدت یک سال، ریسک ابتلا به سرطان پستان را دو برابر می‌کند. همچنین مصرف برخی دیگر از قرص‌های کنترل بارداری در زنانی که دارای سابقه‌ی ابتلا به سرطان پستان در خانواده‌ی خود هستند، با خطر بیشتر همراه است. در نتیجه، دقت در استفاده از روش‌های جلوگیری از بارداری  اهمیت زیادی دارد.

 

اگر در مورد ریسک سرطان پستان نگران هستید، لازم است تا با یک پزشک مشورت کنید. هم‌چنین استفاده از تست‌های ژنتیکی به شما کمک خواهد کرد تا از وجود یا عدم وجود جهش های عامل سرطان پستان در ژنوم خود با خبر شوید. آگاهی بدست آمده از این تست، به شما کمک می‌کند تا اقدامات احتیاطی اولیه را سریع‌تر اتخاذ نمایید و از برنامه درمانی مناسب بهره‌مند شوید. به یاد داشته باشید که در پیش گرفتن یک سبک زندگی سالم، بهترین ابزار برای پیشگیری از همه بیماری ها به خصوص سرطان پستان است.

 

تست ژنتیکی تغذیه، سلامتی و تناسب اندام مای ژن

تحولی در تغذیه و ورزش

 

پس از سفارش و دریافت بسته، نمونه بزاق خود را در منزل جمع‌آوری می‌کنید

 

نمونه را به آزمایشگاه می‌فرستید تا انواع آزمایشات ژنتیکی و آنالیزها روی آن انجام شود

 

نتایج را در 2 دفترچه پرینت شده، همراه چند فایل برنامه‌غذایی دریافت می‌کنید

 

اشتراک گذاری این مطلب:

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه بیشتر