دیابت نوع ۲ در جهان و در ایران یک بیماری بسیار شایع و البته خاموش است. حتی اگر اضافه وزن نداشته باشید و اکنون نیز هیچ علامتی نداشته باشید، ممکن است بعد از سال‌ها متوجه بالا بودن قندخون خود شوید و سپس بفهمید به دیابت مبتلا شده اید. به خصوص اگر در خانواده شما سابقه ابتلا با دیابت وجود دارد، خطر ابتلا برای شما احتمالا بیشتر است. اما آیا تاکنون کاری انجام داده‌اید که از آن جلوگیری کنید؟

در این مطلب تجربه یکی از مراجعان مای ژن، خانم زهرا حسینی را با هم مرور می کنیم:

قبل از تست ژنتیکی

من به معنای واقعی کلمه، نوشابه زیادی می خوردم. یکی از شیرین‌ترین نوشیدنی های جهان. زیاد ورزش نمی کردم، البته رژیم غذایی ام سالم بود. من یک فرد سختکوش هستم و تا اواخر شب کار می کنم.  در نتیجه من به کیک یا بیسکویت در میان وعده ها برای تقویت مغزم نیاز داشتم و این باعث می شد سطح قند خونم بالا برود و انرژی بگیرم.

این طور نبود که در مورد ضرر قند و نوشابه اطلاعی نداشته باشم. مادربزرگ و پدربزرگم از دیابت رنج می بردند اما من همیشه معتقد بودم که هرگز دیابت نمی گیرم، چون اضافه وزن نداشتم.

 

بنابراین چه چیزی باعث تغییر اساسی در سبک زندگی من شد؟ چه چیزی باعث شد که من در برنامه غذایی خودم تجدید نظر کنم؟

جواب، آزمایش DNA است.

بعد از تست ژنتیکی

دقیقا بعد از اینکه دفترچه نتایج تست ژنتیک مای ژن به دستم رسید متوجه شدم که نمی توانم ژنتیک خودم را نادیده بگیرم من حساسیت بسیار زیادی به کربوهیدرات ها دارم. باید کاری کنم وگرنه مجبور به تزریق هرروزه انسولین می شوم …

 قبل از نتیجه آزمایش DNA ، من به نوشابه معتاد بودم. اما ناگهان قادر به متوقف کردن نوشیدن آن به طور کامل شدم. هر روز سعی می کنم با کاهش قند هر جا که ممکن است عادت های غذایی خود را بهبود ببخشم. شکر در قهوه خود نمی ریزم . میان وعده ها را از پیشنهادات مای ژن، مانند برش های سبزیجات و حمص انتخاب می کنم و در نیمه شب نیز هله هوله نمی خورم. حتی فعالیت بدنی ام را نیز بیشتر کردم.

متخصصین مای ژن به من گفتند که علاوه بر تغذیه، ورزش هم اهمیت فراوانی برایم دارد. زیرا فعالیت بدنی، مقاومت به انسولین را کاهش می دهد ، انرژی می سوزاند، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و باعث می شود احساس کلی خوبی داشته باشم! خلق و خوی خوب و نگرش خوش‌بینانه به زندگی، به طور انکارناپذیری با زندگی سالم و با کیفیت مطابقت دارد.

تغییرات بزرگ بعد از حذف حدس و گمان

متأسفانه وقتی صحبت از بیماری ژنتیکی می شود، قضیه جدی تر می شود. من فکر می کنم که بدون انجام تست و یقین پیدا کردن، هیچ گاه حاضر به تغییر سبک زندگی خودم نمی شدم و انجام تست مای ژن، مرا متقاعد کرد که آن را جدی بگیرم و شروع به مراقبت خوب از خودم کنم. دیدن نتایج تست مای ژن برای من در حکم پایان بخشیدن به بهانه ها و انجام اقدامات پیشگیری بود.

تست ژنتیکی شما چطور انجام می‌شود؟

پس از سفارش و دریافت بسته، نمونه بزاق خود را در منزل جمع‌آوری می‌کنید

نمونه را به آزمایشگاه می‌فرستید تا انواع آزمایشات ژنتیکی و آنالیزها روی آن انجام شود

نتایج را در ۲ دفترچه پرینت شده، همراه چند فایل برنامه‌غذایی دریافت می‌کنید

همین امروز تست خودت رو سفارش بده!