7 چیزی که بعد از ترک الکل به سرعت اتفاق می افتد!

ترک الکل
هر روز با تصاویری مواجه می‌شویم که تبلیغاتی از خوبی‌هایی که مصرف الکل به همراه دارد را نشان می‌دهند : سرگرمی ! بی‌پروایی ! عشق ! متاسفانه آن‌ها به مانشان نمی دهند که زندگی‌های ناسالم و کبد‌های آسیب‌دیده‌ای که با مصرف مستقیم الکل همراه است، چه طور هستند.

فهرست مطالب

هر روز با تصاویری مواجه می‌شویم که تبلیغاتی از خوبی‌هایی که مصرف الکل به همراه دارد را نشان می‌دهند : سرگرمی ! بی‌پروایی ! عشق ! متاسفانه آن‌ها به مانشان نمی دهند که زندگی‌های ناسالم و کبد‌های آسیب‌دیده‌ای که با مصرف مستقیم الکل همراه است، چه طور هستند.

اما برای بسیاری از ما، تاثیرات منفی الکل روی کیفیت زندگی نامحسوس تر است، مثلا مشکلات خواب، احساس خستگی و شاید کاهش توان ذهنی  که به طور روزانه به ما آسیب می‌زند و ممکن است حتی به ذهنمان نرسد که چه اتفاقاتی پشت آن است. 

مصرف همیشگی الکل حتی در محدوده‌ توصیه‌های استاندارد – حداکثر دو نوشیدنی روزانه برای مردان و یک نوشیدنی روزانه برای زنان باز هم به سلامت جسمی و ذهنی ما آسیب می‌زند.

قبل از مطالعه این مطلب، مطالعه این مقاله را حتما توصیه می کنیم:

 چرا الکل حال خوشی به ما می دهد؟

الکل با تعداد زیادی از مواد شیمیایی مغز که به تنظیم احساسات و رفتارهای ما کمک می‌کنند، تعامل دارد. بسیاری از افراد اثرات اولیه الکل را در مغز به صورت مثبت تجربه می‌کنند. الکل تأثیر نوروترانسمیتر GABA را تقلید می‌کند که باعث احساس آرامش ما می‌شود و همچنین تولید مواد شیمیایی خوشحال‌کننده مانند دوپامین و سروتونین را تحریک می‌کند. اما این حال خوب کوتاه است. جزر و مد مواد شیمیایی خوشحال در مغز کاهش پیدا می‌کند و به زودی شما احساس بیشتری اضطراب و افسردگی نسبت به قبل از شروع نوشیدن الکل دارید که فقط باعث می‌شود بخواهید بیشتر بنوشید، تا حس خوب اولیه را دوباره به دست آورید. بدون الکل، شما دوباره یاد خواهید گرفت که چگونه از حالت طبیعی و پایدار خود لذت ببرید بدون آنکه بخواهید همه وقت دنبال چرخش شیمیایی باشید.

 وقتی از الکل دست کشیدید، در انتظار چه باشید:

  1. خواب بهتر

اگر می‌خواهید خواب بهتری داشته باشید، بهتر است از مصرف مشروبات الکلی پرهیز کنید. خواب عمیق یکی از راه‌های مؤثر برای تامین انرژی روزانه و سلامت طولانی مدت است. اما الکل می‌تواند باعث اختلال در چرخه‌های طبیعی خواب شود، به ویژه هنگامی که سن شما بالاتر می‌رود و خواب شما حساس‌تر می‌شود. شاید فکر کنید که یک یا دو لیوان نوشیدنی الکلی در شب به شما کمک کند تا آرام شوید و زودتر بخوابید. اما وقتی الکل در بدن شما تمام می‌شود، سیستم عصبی شما دوباره فعال می‌شود و شما را در وسط شب یا صبح زود بیدار می‌کند. این باعث می‌شود که شما از مراحل خواب لازم برای داشتن احساس خوب در صبح محروم شوید.

پس اگر دوست دارید خواب بهتری داشته باشید، می‌توانید برای چند هفته آینده از الکل دوری کنید و ببینید که چقدر خواب شما بهبود می‌یابد.

  1. قدرت تفکر بهتر

نوشیدن الکل برای تفکر خوب نیست. الکل می‌تواند عملکرد شناختی مغز را ضعیف کند – هر چه بیشتر بنوشید، اثر آن بیشتر می‌شود. شما ممکن است فراموشی‌های کوتاه مدت را تجربه کنید. یک مطالعه اخیر در بریتانیا نشان داد که حتی چهار گیلاس شراب در هفته می‌تواند بر عملکرد شناختی تأثیر منفی داشته باشد و عوامل خطر برای بیماری‌های تخریب‌کننده مغز مانند آلزایمر و پارکینسون است. خبر خوب این است که، در اکثر موارد، وقتی الکل را رها کنید مغز شما دوباره به حالت عادی باز خواهد گشت.

  1. تناسب اندام بهتر

عادت نوشیدن الکل می‌تواند شما را سنگین کند، هم وزن‌تان را و هم تفکر‌تان را. به ویژه برای بسیاری از خانم ها، عادت نوشیدن الکل و وزن سالم با هم سازگار نیستند. کالری‌الکل بالاست – دو لیوان شراب به راحتی 300 کالری دارد – می‌تواند آن‌ها را دچار افزایش وزن کند و همچنین قند خون و کبد را به خطر بیاندازد. ، بدن زنان با الکل سخت‌تر مقابله می‌کند تا مردان. آن‌ها آن را با سرعت کمتر متابولیسم می‌کنند و ذخایر چربی بیشتر آن‌ها مواد سمی را برای مدت طولانی‌تر نگه می‌دارند. اما بیش از این نیست. نوشیدن الکل یک نوع «بی‌برنامگی» را تشویق می‌کند که اغلب به عادات غذایی و ورزشی نامناسب منجر می‌شود. مثل اولین قطعه ی «دومینو که بقیه سبک زندگی سالم را به هم میریزد.

بعد از 4 سال ترک الکل :

ترک الکل

  1. سلامت روده بیشتر

با توجه به مطالعات، مصرف الکل می‌تواند باعث ایجاد التهاب در روده شود و ریشه بسیاری از بیماری‌های مزمن باشد. الکل می‌تواند برای باکتری‌های خوب در میکروبیوم روده سمی باشد، به طور مستقیم التهاب را زیاد کند و علائم روده تحریک پذیر مانند یبوست و نفخ را تشدید کند. به مرور زمان باکتری‌های خوب کمتر می شوند و دیگر نمی‌توانند به طور مناسب از پوشش دیواره روده محافظت کنند. در نتیجه چیزهای سمی از روده خارج شده و وارد جریان خون می شوند،. ترک الکل باعث کاهش التهاب می شود و سلامت روده را بالا می‌برد. ،

  1. پوست بهتر

پوست به خوبی نشان می‌دهد که چه چیزی در داخل بدن رخ می‌دهد و آسیب‌های درونی را نشان می دهد.الکل باعث التهاب و خشکی پوست می‌شود و این دو با هم ترکیب شده و شرایط نامطلوب پوست را ایجاد می‌کنند. یک مطالعه نشان داد که مصرف الکل با “پف زیر چشم، از دست دادن حجم صورت و عروق خونی روی گونه” همراه است.مطالعات دیگر نشان داده‌اند که بین نوشیدن سنگین و بروز برخی بیماری‌های پوستی مانند رزاسیا، پسوریازیس و حتی سرطان پوست رابطه وجود دارد. پوست درخشان یکی از بهترین تبلیغات برای کاهش یا حذف الکل است.

باور نمی‌کنید؟ به صورت اعضای خانواده و اقوام خود به خصوص کسانی که الکل زیاد مصرف می‌کنند، نگاه کنید و در نظر داشته باشید که برای داشتن پوست سالم و زیبا، الکل را از سر راه خود کنار بزنید!

 

  1. سرطان و سکته کمتر

الکل به شکل اتانول وارد سیستم می شود و به صورت دی اکسید کربن و آب از آن خارج می شود. اما در میانه متابولیسم در بدن، استالدئید تولید می کند که برای DNA ما،  یعنی ماده ژنتیکی بدن سمی است.تحقیقات گسترده ای داریم که نشان می دهد مصرف کنندگان الکل در معرض خطر بیشتری برای سرطان کبد، روده بزرگ و رکتوم هستند. یک فکر هشیار کننده دیگر: انجمن سرطان آمریکا تخمین می‌زند که الکل در آمریکا باعث مرگ تقریباً 19000 سرطانی در سال می‌شود که به نظر من بسیار زیاد است. بنابراین، با ترک الکل احتمال ابتلا به سرطان را کمتر خواهید کرد.

شکل دیگری از آسیب DNA مشکلات قلبی عروقی است. سال هاپیش گفته شده بود که مصرف شراب برای قلب خوب است. اما جعلی بودن این روایت اخیراً فاش شده است. در واقع کارهایی مانند ورزش کردن و حفظ یک زندگی اجتماعی فعال بود که باعث عمر طولانی تر در کشورهای مدیترانه ای می شد که از آنها محافظت می کرد. در آخرین مطالعات دانشگاه هاروارد، تمام مشروبات الکلی باعث آسیب مرتبط با DNA بوده است که موجب فشار خون بالا و بیماری قلبی می‌شود.

  1. کبد سالمتر

وقتی صحبت از متابولیسم الکل می شود، کبد کار سنگینی انجام می دهد. و در نتیجه، این بخشی از بدن شماست که بیشترین ضربه را می خورد. الکلی ها اغلب دچار سیروز می شوند که یک زخم خطرناک و غیرقابل برگشت در داخل کبد است. اما اگر مانند بسیاری از افراد عادی کنترل عادت نوشیدن خود را از دست نداده‌اید، فکر نکنید که در امان هستید! بر اساس یک بررسی تحقیقاتی اخیر، تنها دو نوشیدنی در روز در یک دوره پنج ساله می تواند به طور قابل توجهی بر سلامت کبد تأثیر منفی بگذارد. عاقلانه است که مشروب الکلی را به طور کلی کنار بگذارید یا حداقل آن را به شدت محدود کنید تا به خوبی از منطقه خطر کبد دور بماند.خصوصا کسانی که توان سم زدایی کبدشان در فاز یک ضعیف است چون بیشتر در معرض اسیب های ناشی از مصرف الکل قرار می گیرند. این مورد در آزمایش ژنتیکی تغذیه مای ژن مورد برسی قرار می گیرد.

رابطه خود را با الکل دوباره تنظیم کنید

ما کاملاً خوشحال می شویم که هیچ کس به طور مرتب الکل مصرف نکند، اما می دانیم بسیاری از افراد که از الکل لذت می‌برند، به این زودی‌ها به‌طور کامل آن را کنار نمی گذارند. اما کاهش آسیب‌های سلامتی با تغییر طرز فکر در هنگام نوشیدن مشروبات الکلی چندان سخت نیست. با آموزش خودتان شروع کنید که هر روز عصر از روی عادت نوشیدنی ننوشید، فقط به این دلیل که این کاری است که به آن عادت کرده اید. الکل را فقط برای یک وعده غذایی خاص یا یک روز خاص کنار بگذارید. برای هر نوشیدنی الکلی که مصرف می‌کنید، یک یا دو لیوان آب بنوشید.

همچنین ممکن است به تغییر سرگرمی تان فکر کنید. مثلا  پیاده روی یا دوچرخه سواری یا هر فعالیت دیگری که در آن نوشیدن نیست.به مرور با کاهش مصرف خودتان را برای همیشه راحت کنید و به مرور زمان متوجه خواهید شد که چیز خاصی را از دست نمی دهید.

منابع:

https://www.uptodate.com/

https://www.bmj.com/

اگر هنوز سوالی دارید به راحتی آن را با ما درمیان بگذارید.

اشتراک گذاری این مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه بیشتر